E13 Egy KöMaL feladat, és ami mögötte van....

A KöMaL 2021. februári számában megjelent B.5153 számú feladat, amelyet Tarcsay Tamás, valamint e sorok írója tűzött ki, ez volt: Legyenek A, B, C egy egységnyi oldalú szabályos háromszög csúcsai, míg D egy pont az AB oldal B-n túli meghosszabbításán. A BC szakaszra B-ben állított merőleges a CD szakaszt az E pontban metszi. Határozzuk meg a CE szakasz hosszát, ha ED=1
Image
Amellett hogy mutatunk e feladatra néhány megoldást, meg szeretnénk ismertetni olvasóinkat a feladat több, mint kétezer éves hátterével is.

A feladat (egy) elemi megoldása

A gyakorlott feladatmegoldók fejében e feladat láttán bizonyára azonnal felmerülnek Pólya György klasszikus kérdései:
  • Hogyan tudnánk kapcsolatot teremteni az adatok és az ismeretlen között?
  • Hogyan használhatnánk ki, hogy az ABCΔ szabályos?
  • Melyek az ábra ismert szögei?
  • Általában milyen összefüggések vezethetnek egy geometria feladat ismert és ismeretlen szakaszai közötti kapcsolat felderítéséhez?
  • Vannak-e hasonló háromszögek a feladat ábráján? Ha nincsenek, ki tudnánk-e egészíteni a rajzunkat úgy, hogy legyenek?
Ezekhez hasonló kérdések nyomán hamar eljuthatunk egy (itt erősen indokolt a határozatlan névelő) megoldás alapötletéhez:
  • Egészítsük ki az ábránkat a B pont A-ra vonatkozó tükörképével. Legyen ez B'!
Innen szinte egyenes út vezet feladat elemi megoldáshoz:
  • Vegyük észre, hogy B'CBE, mivel DBE ∢ =DB'C ∢ =30°!
  • Így ezért .
  • Másrészt, mivel CAB'∢ =120° , így , és EBC∢ =90° , ezért . Ezek alapján: , ebből: .
  • Az egyenletet szorzattá alakítva: , vagyis .
Image

A feladat megoldása a GeoGebra CAS rendszerével.

Játsszunk el azzal az ötlettel, hogy nem volt ötletük a fenti - elegáns(??) - megoldáshoz. Rá tudnánk bízni ezt ez egész problémát a GeoGebrára? Végül is - megfelelő előkészítés és a GeoGebra CAS rendszer alapos ismeretének a birtokában - igen.

Előkészítés

Általában igaz, hogy ha egy geometria feladat megoldásakor - jobb híján - az analitikus utat választjuk, akkor számítanunk kell arra, hogy ez alaposabb szakmai felkészültséget, és a legtöbbször sok számolást igényel. Azonban azzal, hogy körültekintő módon helyezzük koordinátarendszerbe a feladatunkat, és jól előkészítjük a számolási részt, sokat javíthatunk a helyzetünkön. Ha a számolást valamilyen CAS rendszerre szeretnénk bízni, ez talán még fontosabb része a munkának. Legyen B=(0,0) , C=(0,1), D=(dx,dy) és E=(e,0). A koordináták ilyen megválasztása mellett máris kihasználtuk a CB⟂BE feltételt. Elemezzük rendre a GeoGerának adott CAS parancsokat:
  1. A DBE∢=30° feltételt a dx és dy közötti kapcsolattal fejeztük ki, mindjárt két különböző módon felírva. (Így az A pontra nincs is szükségünk.) Figyeljük meg, hogy elkerülve az irracionális együtthatót, mennyivel "szelídebbek" lettek annak a polinomnak az együtthatói, amelynek a zérushelyei között ott van a keresett eredmény is.
  2. Így - szorzat alakban felírva - fejeztük ki hogy a C, E és D pontok kollineárisak.
  3. Felírtuk az ED=1 feltételt.
  4. Felírtuk a keresett x = CE kapcsolatot.
  5. A Geogebra talán kevésbé ismert Eliminál() parancsával kiküszöböltük a számunkra érdektelen változókat. *
  6. Az így kapott első pillanatra ijesztő 8-adfokú polinom szorzattá alakítható, ebből már leolvasható a keresett x érték.
*Köszönet illeti Kovács Zoltánt a fenti CAS program megírásában nyújtott segítségéért.
Image
Elemi trigonometriai összefüggéseken alapuló megoldásra is gondolhatunk.* Az x=CE szakasz mellett legyen y=BE és z=BD. Mivel az összes B csúcsú szög ismert, felíratjuk a BCEΔ-re a Pitagorasz tételt, BCDΔ és BEDΔ -re a koszinusz tételt. Az így kapott háromismeretlenes egyenletrendszer láttán legtöbben leteszik a tollat, hiszen innen a matematika nem szép része következne. De manapság a CAS rendszerek többnyire - így most is - elvégzik helyettünk ezt a munkát. Ebből már csak ki kell választani a geometriai tartalomhoz tartozó megoldást: *Köszönjük Dr. Hujter Mihálynak, ezt a megoldást, Tarcsay Tamásnak az egyenletrendszer CAS megoldását.
Image

A déloszi probléma

A matematikatörténetben valamelyest tájékozott olvasóink bizonyára felismerték, hogy a feladat megoldásaként kapott szám a híres ókori szerkesztési problémák egyike, a déloszi probléma. A történet röviden: Délosz szigetén kitört a pestis járvány. Megfékezésére az orákulum azt javasolta, hogy cseréljék ki a sziget Apolló szobrának a kocka alakú talapzatát egy kétszer akkora térfogatú kockára. A kérdés az volt, hogy ennek az élhossza megszerkesztető-e az euklideszi eszközökkel az egységnyi szakaszból. Ez - a többi híres ókori szerkeszthetőségi problémával együtt - 1837-ig nyitva maradt, amikor Pierre Wantzel igazolta, hogy a feladat euklideszi szerkesztéssel nem oldható meg. Annak ellenére , hogy addig is sokakat foglalkoztattak ezek a kérdések, Wantzel eredménye még legalább ötven évig nem jutott el a matematikai köztudatba. Épp úgy, mint ahogy Bolyai János geometriai munkásságát is ötven év elteltével ismerte meg a világ. Bár az ókori görög matematikusok nem tudták megoldani a déloszi problémát, találtak rá egy -áthidaló - megoldást. Kitaláltak egy a GeoGebra szempontjából is figyelemre méltó eszközt, a neuszisz vonalzót (vagy neuszisz körzőt?), amellyel jórészt megoldhatóvá váltak a híres ókori szerkesztési problémák. Ezzel a témakörrel már csak az ókori görög matematikusok iránt érzett tiszteletből is - érdemes megismerkednünk. Itt mutatjuk be az erről készült GeoGebra anyagunkat. Végül is a járvány elmúlt, mint utóbb kiderült, az istenek nem is akarták, hogy ezt a problémát megoldja az emberiség, csak ezzel kívánták az emberek figyelmét a geometria irányába terelni. Sikerült. Mi is erre törekedve javasoltuk kitűzésre a fenti feladatot, amely lényegében Nikomédész szerkesztésén alapszik.