Google Classroom
GeoGebraAula GeoGebra

A macskaszem optikája – Visszatükröződés

A szimulációban bemutatott eszköz két változtatható sugarú, azonos törésmutatójú félgömbből és a hátsó félgömb felületén lévő tükröző felületből áll.

1. feladat

Vizsgáld meg, hogyan törik meg és verődik vissza a pontszerű fényforrásból érkező fény! Állítsd a két félgömb sugarát azonosra!  Állítsd a fénysugarak számát 4-6 értékre, és figyeld meg, hogyan verődnek vissza a fénysugarak, és milyen irányba haladnak a gömbből kilépve!  a) Változtasd a sugárnyaláb átmérőjét és a törésmutató értékét! Hogyan változik a kilépő sugarak iránya? Vizsgáld meg a jelenséget nagyobb számú fénysugár esetén is! b) Hogyan oldható meg, hogy a fénysugarak jelentős része a fényforrás felé verődjön vissza? c) Nézz utána, mely anyagok törésmutatója közelíti meg a 2 értéket! Keresd ki a függvénytáblázatból az üveg törésmutatóját!  

2. feladat

Hogyan oldható meg üveg félgömböket alkalmazva, hogy a visszavert sugarak jelentős része a forráshoz érkezzenek vissza? Állítsd a törésmutatót az üvegnek megfelelő értékre! Változtasd a félgömbök sugarát, és a sugárnyaláb átmérőjét! Keresd meg az optimális elrendezést!  

3. feladat

Vizsgáld meg a párhuzamos fénysugarak visszaverődését! Azonos sugarú félgömbök esetén milyen törésmutató és sugárnyaláb átmérő értéknél teljesül, hogy a gömbből kilépő fénysugarak a forrás irányába, azaz párhuzamosan haladnak?

4. feladat

Hogyan oldható meg üveg félgömböket alkalmazva, hogy a kilépő sugarak a forrás irányába, a beérkező sugarakkal párhuzamosan haladjanak?  Állítsd a törésmutatót az üvegnek megfelelő értékre! Változtasd a félgömbök sugarát, és keresd meg az optimális elrendezést!