Unit Rate
Lesson Objective:
Student-Facing Learning Target:
Vocabulary:
Do Now:
1.) Create a word problems for the following ratio: 9.50 1
2.) Simplify the expression:
Part One: Unit Rate
A.) 10-ounce box of cereal cost $2.79. Find the cost for 1 ounce of the cereal.
B.) 13 ounce box of cereal costs $3.99. Find the cost for 1 ounce of cereal.
C.) In order to get the best deal which item will you buy?
Example 1:
a.) Use unit rate to explain which choice is a better bargain.
b.) What is the difference between the costs of one battery?
Example 2:
Chris Johnson ran the 40-yard dash in 4.24 seconds. What is the rate of speed?
Example 3:
Who walks at a faster rate: someone who walks 60 feet in 10 seconds or someone who walks 42 feet in 6 seconds?
Example 4:
Practice Problems:
1.) Type 800 words in 12 minutes is how many words per minute?
2.) 192 students in 4 buses is how many students in each bus?
3.) 357 miles in 5 hours is how many miles per hour?
4.) 8 ducks cost $23.60, how much does It cost per duck?
5.) 7 penguins for $188.88, how much does it cost per penguin?