Relatív sebesség 1. másolata

Mindannyian ismerjük az érzést, amikor az autópályán pl. -val haladva előz bennünket a szomszédos sávban egy -val haladó autó, az nem tűnik vészesnek. Ha viszont a leállósávban vesztegelünk vagy a parkolóban állunk, akkor sokkal félelmetesebbnek tűnnek a mellettünk -val elszáguldó járművek.
Vizsgáljuk meg a jelenséget, miért tűnik ugyanaz a jármű (ill. a mozgása) egyik esetben félelmetesnek, a másikban nem!

1. feladat

Vizsgáljuk meg először azt az esetet, amikor az egyik test sebessége 1, a másiké 2 (a sebesség nyilván valamilyen önkényes egységben értendő, de gondolhatunk -ra)!

1.1. feladat

Figyeljük meg, mekkora utat tesznek meg a testek azonos idő alatt és mekkora, ill. milyen ütemben változik az útkülönbség! (A Toolbar Image gomb segítségével vigyük a testeket a kezdőhelyzetbe, aztán a t-csúszka segítségével állítsuk meg több helyen a mozgást!)

1.2. feladat

Képzeljük magunkat a lassabb test helyébe! Mekkora sebességgel látjuk távolodni a gyorsabb testet?

1.3. feladat

Képzeljük magunkat a gyorsabb test helyébe és gondoljuk meg, milyennek látjuk a lemaradó test mozgását!

2. feladat

Állítsunk be különböző sebességeket, sebesség-arányokat, válaszoljunk az 1.1., 1.2., 1.3. kérdésekre, és általánosítsuk megfigyeléseinket!

Kapcsolódó érdekesség

Miért indítják az űrbe induló rakétákat az Egyenlítő környékéről? (pl. az Európai Űrügynökség (ESA) kilövőközpontja Francia Guyanaban van, mindössze 5 fokkal északabbra az Egyenlítőtől. Milyen irányba érdemes indítani a rakétát: keletre vagy nyugatra?